Slovenská barmanka kraľuje írskej whiskey Jameson!

Koncom júna 2017 obletela barmanský svet skvelá správa: svetové finále prestížnej  súťaže Jameson Barrelmen“s Homecoming vyhrala mladá slovenská barmanka Barbora Tapušíková, ktorá za profesionálnym barom pracuje iba rok.

Globálna barmanská súťaž sa koná každý rok priamo v Midleton Distillery v Írsku. Víťazi jednotlivých lokálnych kôl z 30 krajín celého sveta sa aj tento rok stretli priamo u Johna Jamesona doma, aby pre porotu počas troch minút namiešali svoj originálny Jameson cocktail. Hodnotila sa najmä chuť drinku, prezentácia a osobnosť barmana. 

Naše Slovensko reprezentovala Barbora Tapušíková, ktorá aktuálne pracuje v bratislavskom Urban House. Svoj originálny drink nazvala záhadne “14-ty November”. Prečo? Tento deň je totiž svetovým dňom zaváraných uhoriek, a práve voda z kyslých „pickles“ bola jednou z ingrediencií, ktoré Barbora na prípravu drinku použila. Ďalej sa v jej pohári objavila samozrejme Jameson whiskey, pivovo-rozmarínový sirup, lipový čaj a zelerový bitter. Ako Barbora na túto nevšednú kombináciu prišla? Tvrdí, že má veľmi rada Jamesona a pivo, tak k nim pridala svoj obľúbený rozmarín a zelerový bitter, ktorý jej pripomína stonkový zeler, ktorý rada chrúme v práci. Lipu v podobe čaju pridala ako symbol – strom, ktorý je typický nielen pre Slovensko, ale aj Írsko. Finálna receptúra sa zrodila takmer v okamihu a Barbora hneď tušila, že jej pod rukami vzniklo niečo výnimočné.  

Porota sa zišla v zložení Billy Leighton (Master Blender značky Jameson), skvelý barman svetového formátu, ambassador cocktailu a írskeho pitia Oisín Davis, a nechýbal ani minuloročný víťaz tejto súťaže Kazuhisa Arai z Japonska. Spolu ochutnali a vypočuli si príbeh ku každému jednému z 30-tich súťažných drinkov. Po krátkom čase vyhlásili sedem najlepších postupujúcich krajín. Stalo sa nimi Španielsko, Slovensko, Taliansko, USA,, Brazília, Poľsko a  Japonsko. 

Nasledovalo superfinále pred očami všetkých zúčastnených. Mnohí súťažiaci mali k svojim drinkom nacvičené veľkolepé, priam kolosálne scény s pestrými rekvizitami a výraznou vizuálnou prezentáciou. Barbora sa pred porotcov postavila s Jamesonom, ingredienciami, shakerom, pohárom a jednou čiernou barovou servítkou, na ktorú naservírovala svoj drink 14-ty November. Ako garnish použila malé zavárané cibuľky. 

Porota sa na jej víťazstve zhodla jednohlasne a bez výhrad. 

Barbora Tapušíková sa tak stala šampiónkou svetovej súťaže Jameson Barrelmen’s Homecoming 2017 a domov si priniesla impozantné ocenenie v podobe modernej kovovej sošky znázorňujúcej historického barrelmana. Zároveň si z Írska priniesla rozmanité a bohaté zážitky zo zaujímavej návštevy destilérky v Midletone, kde sa finalisti naučili všetko o procese výroby írskej whiskey Jameson. Skvelé boli aj spoločné večere a party, a samozrejme originálna atmosféra samotnej súťaže, ktorú zažijete len v Jamesone. Všetky tieto momenty budú Barbore dlho slúžiť ako motivácia k ďalšej práci. 

„Je skvelé vidieť, že značka Jameson Irish Whiskey sa neberie príliš vážne. Nepotrebuje teatrálne prezentácie, vyladenú techniku so stirovacou lyžicou, alebo dokonale nažehlený golier na barmanskej košeli. Tiež nie je vôbec podstatné, či ti zopár kociek ľadu neskončí v šejkri, ale na barovej doske. Ťapka (to je Barborkina prezývka) prišla na finále v mikine so škrečkom. Desať minút pred finále sme vonku ešte hrali ping-pong a počúvali zvukovú skúšku kapely, ktorá sa pripravovala na večerný koncert, zatiaľ čo niektorí súťažiaci ladili svoje doslova predstavenie do absolútnej dokonalosti. Som si istý, že práve táto jej uvoľnená a pohodová nálada sa preniesla aj na porotu a do jej finálového drinku. Veď koniec-koncov, drink má prinášať potešenie a radosť, tak prečo to neprežívať už pri jeho príprave? A tvoj barman je tiež len človek, nie naškrobený ‘robot’,“ dodáva s úsmevom Viktor Miško, ambassador írskej whiskey Jameson na Slovensku, ktorý Barboru počas pobytu na súťaži v Írsku sprevádzal.

Barbora je síce za profesionálnym barom len dvanásť mesiacov, no intenzívne na sebe pracuje a ochotne naberá nové vedomosti. Začínala ako čašníčka a veľa sa naučila od brata Dominika (Sky Bar), ktorý bol jej prvým mentorom. Pred účasťou na Jameson Barrelmen’s Homecoming 2017 už skúšala šťastie na niekoľkých slovenských súťažiach.  Jej medzinárodné víťazstvo potešilo celú slovenskú barmanskú komunitu.

Usmiate, skromné, pracovité dievča je už teraz skvelou barmankou a od dnes aj zosobnením všetkého, čo značka Jameson predstavuje. 

 

 

 

 

 

 

 

Pre vstup na túto stránku musíte mať minimálne 18 rokov

V našej spoločnosti dbáme na zodpovedný prístup ku konzumácii alkoholu - viac na www.pisrozumom.sk, a preto používateľmi našich stránok môžu byť len osoby staršie ako 18 rokov.

Prosíme uveďte Váš VEK, ďakujeme.